Ελλάδα – Ιταλία 88-83: Μπήκαν με το «δεξί» οι έφηβοι κάνοντας τρομερή ανατροπή (vid)

Η Εθνική Εφήβων νίκησε την Ιταλία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ U18 με φοβερή ανατροπή αφού στην αρχή του αγώνα έχαναν με 20 πόντους.

Τι και αν η Εθνική Εφήβων έχανε στα πρώτα λεπτά του ματς από την Ιταλία με 20 πόντους; Με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Σαμοντούροφ που πέτυχε 20 πόντους και άξιο συμπαραστάτη τον Λιοτόπουλο που πρόσθεσε άλλους 13 έκανε τρομερή ανατροπή και μπήκε με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ νικώντας με 88-83.

Ο αγώνας ξεκίνησε εφιαλτικά για την Εθνική μας ομάδα αφού είχε προβλήματα στην επίθεση με τους Ιταλούς να τα εκμεταλλεύονται κάνοντας σερί 18-0. Η διαφορά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έφτασε και τους 20 πόντους (1-21).  Σε εκείνο το σημείο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους 14-3 η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφια νούμερα (15-24).

Προτού όμως τελειώσει η πρώτη περίοδος οι πάντες πάγωσαν αφού ο Κόντε κουτούλησε με τον Αμπόσι με τον Ιταλό παίκτη να φεύγει από το γήπεδο με το φορείο αφού ζαλιζόταν από το χτύπημα. Η διακοπή ήταν μεγάλη αφού υπήρξε και η καταρρακτώδης βροχή που έριχνε στη Νις η οποία έπεφτε μέσα στο παρκέ αφού η οροφή είχε πρόβλημα.

Το ματς ξαναξεκίνησε μετά από περίπου 1 ώρα διακοπής με τους Ιταλούς να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +11 (15-26).

Η διακοπή επηρέασε του Ατζούρι με την Εθνική μας ομάδα να πατάει γκάζι στη δεύτερη περίοδο στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες με σκορ 38-38.

Στο β΄ μέρος το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με τους παίκτες του Ζιάγκου να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο μπροστά με 4 πόντους (58-54).

Σε αυτή η Ελλάδα ήταν η πρωταγωνίστρια με το ξεκίνημα να είναι πολύ καλό αφού οι διεθνείς μας έκαναν σερί 9-0 (67-58). Λίγο αργότερα πήραν και διψήφια διαφορά με καλάθι του Σαμοντούροφ (76-66). Οι Ιταλοί παρόλα αυτά το πάλεψαν μέχρι τέλους αφού στο τελευταίο λεπτό το ματς ήταν στο καλάθι (81-79). Ο Κομνιανίδης όμως με τρίποντο στα 27΄΄ κλείδωσε τη νίκη για την Εθνική μας που μπήκε με το δεξί στο Ευρωμπάσκετ αφού πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-38, 58-54, 88-83

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ελλάδα – Ιταλία 88-83 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Οι καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNy8yMi8xOS8yMV81Ml82NGJjMmM1MGMyMGI2LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M33S”,”uploadDate”:”2023-07-22T19:27:46.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cu8xq23bylk1″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}},”expires”:”2023-07-28T21:00:00.000Z”,”regionsAllowed”:”GR”}