Ολίμπια Μιλάνο – Βίρτους Μπολόνια 79-72: Έκανε το 3-2 και τώρα ξανά Μπολόνια

Η Ολίμπια Μιλάνο πήρε προβάδισμα τίτλου στο «Φόρουμ» απέναντι στη Βίρτους και απέχει πλέον μία νίκη από την κατάκτηση του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μεσίνα πάτησε γκάζι στο β’ δεκάλεπτο (38-29) ωστόσο δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο σε αυτό το διάστημα (42-37 ημίχρονο). Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στη γ’ περίοδο με το 56-43 να σημαίνει τη μεγαλύτερη διαφορά για τη Μιλάνο, παρόλα αυτά η άμεση απάντηση της Βίρτους με 11-0 έκανε και πάλι το παιχνίδι ντέρμπι (56-54).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κοντά σε όλο το τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να μπορέσουν να πάρουν προβάδισμα κάποια στιγμή για να βάλουν πίεση στη Μιλάνο με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 79-72.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Σαβόν Σιλντς με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Νικολό Μέλι είχε 13 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Μπελινέλι είχε 17 πόντους με τον Κορντινιέ να προσθέτει 14 και 4 ασίστ για λογαριασμό της Βίρτους.

Επόμενο ραντεβού στην Μπολόνια την Τετάρτη με τη Μιλάνο να ψάχνει νίκη τίτλου και τη Βίρτους νίκη για να ξαναγυρίσει τη σειρά στο «Φόρουμ».

Δεκάλεπτα: 26-24, 42-37, 59-54, 79-72

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μέλι 13 (6/13 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μπάρον 12 (2), Νέιπιερ 12 (1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Ρίτσι, Μπιλίγκα 4, Χολ 2, Μπαλντάσο, Σιλντς 22 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντατόμε 3 (1), Φόγκτμαν 8, Χάινς 3

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Μπελινέλι 17 (2/2 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 4/5 βολές), Παγιόλα 7 (1), Τζαϊτέ 9 (3/4 δίποντα, 3/4 βολές), Σενγκέλια 2 (1/7 σουτ), Χάκετ 12 (5/6 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μίκι 6, Οτζελέγε 5 (1), Τεόντοσιτς (0/6 τρίποντα, 2 ασίστ), Αμπάς, Κορντινιέ 14 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές)