Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: Προβάδισμα τίτλου οι ερυθρόλευκοι με πάρτι (vid)

Ο Ολυμπιακός ήταν σε εξαιρετικό βράδυ αμυντικά και πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό θέλοντας πλέον μια νίκη για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Με κορυφαίο τον Κώστα Σλούκα που είχε 14 πόντους και 7 ασίστ, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο τον τρίτο τελικό κόντρα στον Παναθηναϊκό κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών και πλέον χρειάζεται μια νίκη ώστε να στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος.

Για τους πράσινους που βρέθηκαν σε πολύ κακό επιθετικά βράδυ διασώθηκαν μόνο οι Γκριγκόνις και Λι με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Ταυτόχρονα έκαναν 19 λάθη δείγμα της πολύ κακής εμφάνισης όλου του συνόλου σε συνδυασμό με την ασφυκτική άμυνα των Πειραιωτών.

Πάντως και οι δύο ομάδες ήταν γενικώς άστοχες αφού τα «έσπασαν» από τα 6,75 με τον Ολυμπιακό να έχει 7/26 και τον Παναθηναϊκό 5/23.

Ο τελικός ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (7-0). Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε τον αγώνα και με τα τρίποντα των Πονίτκα και Λι έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 19-18.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε όπως η πρώτη. Με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν με το πόδι στο γκάζι και σε συνδυασμό με τα 5 γρήγορα φάουλ των φιλοξενούμενων πήραν διψήφια διαφορά (36-21).Το τριφύλλι στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου έτρεξε ένα σερί 7-0 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με απόσταση 8 πόντων (36-28).

Το β’ μέρος ξεκίνησε με τους δύο μονομάχους να παίζουν κακό μπάσκετ με πιο σημαντικά γεγονότα τους τραυματισμούς των Παπανικολάου και Γκριγκόνις. Αυτό όμως δεν επηρέασε το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα να φτάσει 2 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου στο +17 (57-40) με το δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 57-41 δίνοντας του ένα μεγάλο πλεονέκτημα πριν την τελική ευθεία.

Σε αυτή ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε τον φρενήρη ρυθμό εκτοξεύοντας τη διαφορά και πάνω από τους 20 (62-41). Ο Παναθηναϊκός αντίθετα δεν μπορούσε να σταματήσει αυτόν τον ρυθμό με το τελικό 75-52 να σφραγίζει το ερυθρόλευκο «πάρτι» και τους Πειραιώτες πλέον να θέλουν μια νίκη για να σφραγίσουν τον τίτλο της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-41, 75-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Λούντζης 9 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βεζένκοβ 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3, Λαρεντζάκης 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σλούκας 14 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 4 (6 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 11 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 1, Αγραβάνης 4, Γκριγκόνις 13 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Π. Καλαϊτζάκης 4 (0/3 σουτ, 4/4 βολές), Γουίλιαμς (0/3 σουτ), Γ. Καλαϊτζάκης (0/3 σουτ), Πονίτκα 6 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/33 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 4/12 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 11/25 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 15/17 βολές, 27 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 4 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 19 λάθη

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα του τρίτου τελικού.”,”thumbnailUrl”:”https://imthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNi8xMS8yMC8yOV8yOF82NDg2MmVhODI2M2NjLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M12S”,”uploadDate”:”2023-06-11T20:33:46.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-ct9vrpmk7kdl”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}