Με ανατροπή το 1-0 η Μιλάνο

Η Ολίμπια Μιλάνο προηγείται 1-0 στους τελικούς της Ιταλίας επικρατώντας 92-82 της Βίρτους Μπολόνια στο Φόρουμ.

Η ομάδα του Μεσίνα μάλιστα, κλήθηκε να ξεπεράσει το κακό της πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο η Βίρτους προηγήθηκε αρκετές φορές μέχρι και δέκα πόντους.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 27-20 των γηπεδούχων να διαμορφώνει διαφορετικά τα δεδομένα του αγώνα (63-64 στο 30’) με τη Μιλάνο να τρέχει ένα 9-0 μετά το 69-69 και να κάνει το αποφασιστικό βήμα για τη νίκη (78-69). Το προβάδισμα αυτό οδήγησε τους παίκτες του Μεσίνα μέχρι το φινάλε με τον Νέιπιερ να τελειώνει με 22 πόντους και 5/10 τρίποντα και τον Χολ να προσθέτει 15 πόντους και 5 ασίστ.

Μπελινέλι (19π), Σενγκέλια (16π, 6ρ) και Τεόντοσιτς (15π, 5ασ.) ήταν η τριάδα που ξεχώρισε για τη Βίρτους με το ραντεβού των δύο «μονομάχων» να ανανεώνεται για την Κυριακή και πάλι στο Μιλάνο και τον τίτλο να κρίνεται στις τέσσερις νίκες.

Δεκάλεπτα: 21-19, 36-44, 63-64, 92-82.