Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71: Το σύνολο του Σπανούλη κράτησε αλώβητη την έδρα του και τώρα… «τελικός» (vid)

Το Περιστέρι νίκησε ξανά στην έδρα του τον Παναθηναϊκό και πλέον όλα θα κριθούν στο ματς της Τρίτης στο ΟΑΚΑ.

Με πρωταγωνιστή τον Φρανσίσκο που πέτυχε 24 πόντους έχοντας το απόλυτο από την γραμμή του τριπόντου (5/5) το Περιστέρι νίκησε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και έστειλε τη σειρά στο 5ο και καθοριστικό ματς που θα γίνει την Τρίτη στο ΟΑΚΑ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Αυτό το κατάφερε αρχικά ο Παναθηναϊκός που πήρε αρχικά προβάδισμα 6 πόντων (7-13). Το Περιστέρι σε εκείνο το σημείο πάτησε γκάζι και με επιμέρους 14-2 στα τελευταία λεπτά πήρε το πάνω χέρι με 21-15 που ήταν σκορ πρώτου δεκάλεπτου.

Το σύνολο του Σπανούλη μπήκε και στη δεύτερη περίοδο φουριόζο φτάνοντας πολύ νωρίς τη διαφορά στους 16 πόντους (39-23). Οι πράσινοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ πριν την ανάπαυλα αλλά η διαφορά έπεσε ελάχιστα (41-28).

Στο β’ μέρος όμως η ομάδα του Σερέλη μπήκε πολύ αλλαγμένο. Πρωταγωνιστής σε αυτή την αλλαγή προς το καλύτερο ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς που στην τρίτη περίοδο πέτυχε 10 πόντους με τον Παναθηναϊκό να μειώνει αρχικά στους 5 (51-46) και στο τέλος του δεκαλέπτου η διαφορά ήταν μόλις στους 4 πόντους (59-55).

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν αρκετό εκνευρισμό στο επιθετικό κομμάτι με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται αυτή τη συνθήκη ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (67-57). Η απάντηση όμως του τριφυλλιού ήρθε με επιμέρους 10-2 με το ματς να γίνεται θρίλερ (69-67).

Ο Φρανσίσκο όμως ξεμπλόκαρε την ομάδα του με μεγάλο τρίποντο 1 λεπτό πριν τη λήξη κάνοντας το 72-67. Αυτό ήταν το σημείο «κλειδί» του ματς αφού ο χρόνος δεν αρκούσε για να γίνει η ανατροπή με το τελικό 76-71 να στέλνει τη σειρά στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς που θα διεξαχθεί στο ΟΑΚΑ την Τρίτη (30/5).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-28, 59-55, 76-71

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 14 (8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Φρανσίσκο 24 (3/4 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ντένμον 6 (0/5 σουτ, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 9 (1), Κόλεμαν 2, Μωραΐτης (3 λάθη), Ραντάνοβ 15 (2), Περσίδης 2, Χάμερ 4

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Παπαγιάννης 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 2, Πονίτκα 10, Γκριγκόνις 20 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Π. Καλαϊτζάκης 2 (1/5 σουτ), Λι 5 (1), Γουίλιαμς 10 (1), Γ. Καλαϊτζάκης, Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 11 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου bwin: 19/35 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/34 δίποντα, 5/23 τρίποντα, 22/29 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 18 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Περιστέρι – Παναθηναϊκός 76-71 | HIGHLIGHTS”,”thumbnailUrl”:”https://imageservicethumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMy8wNS8yNy8xOC8zOF80MF82NDcyNGUzMDUzNDljLmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT7M23S”,”uploadDate”:”2023-05-27T18:42:59.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-csx9qdsy9w2p”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}