Έγραψε ιστορία με το τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Το τρίτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού κόντρα στη Μονακό ήταν αυτό που έδωσε στους «ερυθρόλευκους» κατ’ ουσία τη μεγάλη νίκη.

Ωστόσο δεν ήταν μόνο αυτό. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έγραψαν ιστορία κάνοντας το καλύτερο δεκάλεπτο στην ιστορία της Ευρωλίγκα.

Συγκεκριμένα το 27-2 είναι η μεγαλύτερη διαφορά σε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου σε όλη την ιστορία της διοργάνωσης, είτε σε κανονική περίοδο είτε σε Final Four.

Η δεύτερη μεγαλύτερη διαφορά σε δεκάλεπτο σε επίπεδο Final Four, ήταν μέχρι πρότινος το 22-6 της Σιένα επί της Μπενετόν Τρεβίζο στον ημιτελικό του 2003, ωστόσο στο φινάλε η Σιένα ήταν αυτή που ηττήθηκε.

Τέλος και πάντα σε επίπεδο F4, την αμέσως χειρότερη επίθεση σε μία περίοδο μετά τη Μονακό, την έχει ο Παναθηναϊκός στον ημιτελικό του 2012 κόντρα στην ΤΣΣΚΑ, όταν ηττήθηκε 17-5 στο β’ δεκάλεπτο.