Σέλτικς-Σίξερς 112-88: Καθάρισαν με ένα 12λεπτο

Με υπερηχητική εμφάνιση στο τρίτο δωδεκάλεπτο, οι Μπόστον Σέλτικς πήραν το game 7 κόντρα στους Φιλαντέλφια Σέβεντισιξερς στη Βοστώνη και θα συναντήσουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τους Μαϊάμι Χιτ στους τελικούς της ανατολικής περιφέρειας.

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν καταλυτικός με 51 πόντους (17/28 σουτ), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και κανένα λάθος σε περίπου 42 λεπτά, οδηγώντας την ομάδα του στην τέταρτη νίκη της στη σειρά.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Σίξερς παρέδωσαν… πνεύμα, σουτάροντας 3/21 στο 3ο 12λεπτο, παρακολουθώντας απλά τους Σέλτικς να ξεμακραίνουν αφού στο ίδιο διάστημα οι γηπεδούχοι είχαν 8/12 τρίποντα (17/33 συνολικά).

Το επιμέρους σκορ ήταν 33-10 στη γ’ περίοδο και από εκεί και πέρα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει με την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς να σταματά για δεύτερη συνεχή χρονιά στο β’ γύρο των πλέι οφς με τους σούπερ σταρ, Τζοέλ Εμπίντ (15 πόντοι με 5/18) και Τζέιμς Χάρντεν (9-6-7 με 3/11) να μένουν απελπιστικά χαμηλά.

Πλάι στον Τέιτουμ ξεχώρισε και ο Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ για τους Σέλτικς που προκρίνονται για πέμπτη φορά τα τελευταία επτά χρόνια στους τελικούς της Ανατολής.

Τις δύο τελευταίες φορές μάλιστα που έχει συμβεί αυτό (2022, 2020) βρήκαν απέναντί τους και πάλι το Μαϊάμι, το οποίο νίκησαν πέρυσι με 4-3 ενώ έχασαν πριν τρία χρόνια με 2-4. Το πλεονέκτημα έδρας ανήκει στους Κέλτες.

Δωδεκάλεπτα: 23-29, 55-52, 88-62, 112-88.