Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 78-82: Στα «ίσα» η σειρά και όλα για όλα στην αγαπημένη του Πόλη!

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα στο ΣΕΦ από τη Φενέρμπαχτσε, με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν τη σειρά σε 1-1 και οι «ερυθρόλευκοι» θα διεκδικήσουν την επιστροφή τους στο Final Four στη Κωνσταντινούπολη.

Αν και οι Πειραιώτες ξεκίνησαν άριστα το παιχνίδι, παίρνοντας ένα προβάδισμα 14 πόντων στην πρώτη περίοδο (24-11), δεν είχαν λύσεις στα προβλήματα που τους έβαλαν οι Έντουαρντς, Χέιζ και Μότλεϊ και η Φενέρ του Ιτούδη έκανε το μπρέικ στο ΣΕΦ.

Για τους νικητές, εξαιρετικοί, όπως είπαμε, ήταν οι Έντουαρντς με 16 πόντους, ο οποίος «έδωσε» το οξυγόνο στη Φενέρ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, Χέιζ-Ντέιβις και Μότλεϊ έβαλαν τα κρίσιμα, βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει στην ισοφάριση.

Για τον Ολυμπιακό, οι Σλούκας και Βεζένκοφ με 18 πόντους έκαστος, πήραν από το χέρι την ομάδα τους, αλλά δεν κατάφεραν να την οδηγήσουν στη νίκη.

Αρχικές Πεντάδες

Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ.
Φενέρμπαχτσε: Καλάθης, Ντόρσεϊ, Πιέρ, Χέιζ-Ντέιβις, Γιεκίρι.

Με ένα 10-1 ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, με τον Κάναν να ξεκινάει «καυτός» με 2/2 τρίποντα (10-1 στο 2′). Η Φενέρμπαχτσε μέσω του transition προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ (14-8 στο 6′), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» χτυπούσαν τις αδυναμίες των Τούρκων σε κάθε φάση στην επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (18-8 στο 8′), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (24-10).

Τα δύο τρίποντα του Έντουαρντς έφεραν την Φενέρ στο -8 (26-18 στο 13′), υπενθυμίζοντας πως δεν θα παρατήσει το παιχνίδι. Ο Αμερικανός περιφερειακός είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στην ομάδα του Μπαρτζώκα, αφού με δικούς του πόντους η Φενέρ μείωσε στους 6 (31-25 στο 16′). Μπλακ και Μπολομπόι δεν κατάφεραν να τα βάλουν με τον Μότλεϊ, ο οποίος έφερε την ομάδα του σε απόσταση «αναπνοής» (34-30 στο 18′). Στα 23’5” οι «κίτρινοι» έφτασαν και στο -3 (37-34), το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με ένα 6-2 ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκοι«» στο 2ο ημίχρονο (43-36 στο 22′), αλλά ο Έντουαρντς είχε βάλει δύσκολα στον Ουόκαπ, μειώνοντας στους δύο (43-41 στο 24′). Οι Πειραιώτες έδειχναν να έχουν χάσει το μομέντουμ του αγώνα, αλλά δύο καλές άμυνες και ισάρριθμες επιθέσεις, καταφεραν να φτάσουν στο +8 (51-43 στο 27′). Οι Τούρκοι με τη σειρά τους, αντέδρασαν με στον Χέιζ-Ντέιβις κάνοντας ένα σερί 6-0 (51-49 στο 28′). Με ένα τρίποντο-«προσευχή» του Βεζένκοφ, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Ολυπιακό στο +5 (56-51).

Η Φενέρ κατάφερε να φτάσει αρχικά στην ισοφάριση (56-56 στο 31′) με τρίποντο του Γκούντουριτς και στην επόμενη φάση να προσπεράσει με τρίπονο του Χέιζ (56-59 στο 32′). Με ένα 9-0 του Ολυμπιακού, άλλαξαν τα δεδομένα στο Φάληρο, με τους «ερυθρόλευκους» να ξεφεύγουν στο +4 (67-63 στο 34′). Οι δύο τους πήγαιναν μέχρι το τέλος χέρι-χέρι, με τη Φενέρ να βρίσκεται στο +1 (74-75 στο 38′). Η Φενέρ στο τελευταίο λεπτό πήρε 3 συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ και εν μέσω βολών έκανε το 76-78 στα 30”. Στα 8.5” ο Ντόρσεϊ με εύκολο λέι-απ διαμόρφωσε το 76-80, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Το τελικό σκορ, Ολυμπιακός-Φενέρ: 78-82.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9, Κάναν 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Σλούκας 18(2), Βεζένκοφ 18(1), Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 2, Πίτερς 6(1), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8(1).

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλεϊ 15, Μπιρσέν, Έντουαρντς 16(2), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ-Ντέιβις 15(3), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 9(1), Γιεκίρι 1, Γκούντουριτς 8(1), ΝτόρσεΪ 8, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο.